Buz Bebekler Taptaze

Paylaş
 

Tüp Bebek Tedavilerinde elde edilen fazla embriyoları -196 derece de saklayarak istenildiği zaman çözdürüp sağlıklı bebekler elde etmek mümkün.

Embriyolar 5 yıl Saklanabiliyor
 Laboratuvar şartlarında sperm hücresi dondurma-çözme işlemleri; hem daha basittir, hem de çözme sonrası canlılık oranlarında ciddi bir kayıp gözlenmez. Dondurulmak üzere laboratuvara ulaşan sperm; yoğunluğuna göre birden fazla tüp içerisinde saklanabilir. Sağlık Bakanlığı; saklanma süresini beş yıl olarak belirlemiştir.
 Tedavi amaçlı dondurulan sperm örneklerinde; kişi her yıl sperm örneğinin saklandığı merkeze bir dilekçe verirse, örnekler istenildiği kadar saklanabilir. -150 derecenin altında saklanan spermlerde; hücre bütünlüğü korunmaktadır. Dondurulan spermler; bulundukları çok düşük sıcaklıktaki ortam değiştirilmezse, teorik olarak çok uzun süreler saklanabilir. 

Faydalı Bir Yöntem 
 Embriyo dondurma ve dondurulmuş embriyo transferi uygulamaları; doğru şekilde uygulandığında, hastanın gerek maddi, gerekse fizyolojik olarak son derece fayda görebileceği bir yaklaşımdır. Fakat ne yazık ki tüp bebek tedavisi gören her çiftte kaliteli embriyo gelişimi görülemediği için, bu yöntem kullanılamamaktadır.
 Bu işlemde sadece dondurma- çözme işlemi sonrası gebelik oluşturma şansı olan spermler seçilir. İyi bir tüp bebek merkezinde dondurulmuş embriyolar ile elde edilen sağlıklı gebelik oranları taze embriyolar kadar yüksektir.

Dondurulmuş Embriyo Tedavisinde Maliyet Düşüktür

Taze yapılan tüp bebek tedavilerinde en büyük maraf ilaçlar ve kliniğe ödenen rakamdır.Hastanın dondurulmuş embriyoları var ise tekrardan ilaç kullanmasına gerek yoktur.Bu nedenle ilaç maliyeti nerdeyse hiç yoktur.Dondurulmuş tüp bebek tedavilerinde ilk deneye göre %50 -60 daha az ödeyerek büyük bir tedaviyi tekrar yapma şansını yakalarlar.

Dondurulmuş Bebekler Sağlıklı
 Dondurulmuş embriyo ile elde edilen gebelik ile taze embriyodan elde edilen gebelik başarısı arasında fark yoktur. Embriyonun dondurulması ve dondurulmuş embriyo transferi kurallara uygun yapılırsa; gebelik elde etme oranları aynıdır.

 20 yılı aşkın bir süreçte dondurulmuş embriyolar ile oluşan gebelikler ve doğumlar incelendiğinde; doğan çocuklarda
herhangi bir anormallik artışı veya komplikasyon gözlenmemiştir.

 

 

Bu yazı 858 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Zeynep dedi ki:

    Embriyo dondurma özellikle benim gibi yumurtalık rezervi az olan ve PGT yaptıracak olan hastalar için mükemmel bir yöntem

Bir yorum bırak