Biyokimyasal veya Kimyasal gebelik nedir ?
Paylaş
 

Tüp bebek tedavilerinde embriyo transferi yaptıktan 12 gün sonra kanda gebelik testi bakarak sonucu öğrenmekteyiz. Gebelik testinde beta HCG adında hormon değerine bakmaktayız.. Bu hormon rahme yerleşmiş embriyo tarafından salgılanmaktadır. Gebelik testi pozitif çıkan hastalara yaklaşık 2 hafta sonra ultrason ile bakılıp gebelik kesesi gözlenir. Transfer sonrası pozitif sonuç almış yaklaşık %15 hastada ultrason’da gebelik kesesi gözlenmez. Başka bir değişle çok erken dönemde sessiz düşük olmuştur. Biz buna biyokimyasal gebelik demekteyiz. İyi sonuç alıp ilk defa ultrason muayenesinde gebeliğin saptanmaması hastalar açısından oldukça üzücü bir durumdur. Tedavinin son aşamasında hayal kırıklığına uğramaktadırlar.
Peki biyokimyasal gebelik neden olur. Ultrason aşamasına kadar rahim içersinde gebeliğin ne şekilde ilerlediğini dışarıdan anlamamız mümkün olmamaktadır. Bu döneme gebeliğin kara kutu kısmı da diyebiliriz. Embriyoya bağı olduğu gibi anne vücudundaki değişik faktörler de neden olabilmekte. Henüz net bir mekanizma bulunmamıştır.
Üst üste biyokimyasal gebelik hikayesi olan hastalarda ileri tetkiklerin yapılması önerilmektedir. İyi haber ise: Doç.Dr.Ulun Uluğ ve arkadaşlarının yaptığı bir araştırmada tüp bebek tedavisi sonrası biyokimyasal gebelik olan hastalarda daha sonraki tedavilerinde devam eden gebelik olma ihtimali artmıştır.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak