Başarısız Tüp Bebek Tedavisinden Sonra Ne Kadar Süre Ara Verilmelidir ?

Paylaş
 

Başarısız tüp bebek sonrasında ne kadar ara verilmelidir?

 Tüp bebek tedavisi sonucunda gebelik oluşmadıysa 2 veya 3 ay aradan sonra tekrar deneme yapılabilir. Başarısız bir tüp bebek tedavisinde sonra kadının bir yada iki adet görmesi yeterlidir. Tüp bebek tedavisi sonrasında eğer OHSS yada kist oluştuysa da öncelikle bu hastalıklar tedavi edilmelidir. Oluşan geçici kistler kaybolmadan yeni bir uygulama yapmamak en doğru seçim olur. Aksi takdirde yumurtaları uyarıcı ilaçlar kistlerin daha da büyümesine yol açabilir.

Tüp bebek tedavileri sonrasında çiftin ne kadar beklemesi gerektiği hastanın yaşı,başarısızlık sonucu çiftlerde oluşan travmanın şiddeti,çiftlerin maddi durumu hastanın yumurtalık rezervi göz önünde bulundurulmalıdır.

Yaş faktörü olan kadınlarda bekleme süreci çok uzun olmamalıdır. Yaş sorunu nedeniyle yumurtalarda azalma ve kalitesinde azalma olacağından dolayı  tüp bebek tedavisine ne kadar çabuk başlanırsa tüp bebekte şans o kadar artar. Başarısız tüp bebek denemesinden sonra 2 defa adet görmeleri tedaviye başlamak için yeterli bir süredir.

35 yaşını geçmemiş ancak maddi imkânsızlıktan dolayı ya da başka sorunlardan dolayı ara vermek isteyen anne adaylarının eğer yumurtalıklarında herhangi bir sorun yok ise bekleme süreci daha uzun bir süre olabilir. Anne adayının yaşı 35 yaş yaşını geçtiyse ara verilen süre daha kısa olmalı ve yeni bir tüp bebek tedavisi için acele etmesi gerekir.

Bu yazı 799 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak