Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıkları

Paylaş
 

Çiftlerin %85 i 1 yılın sonunda korunmadıkları zaman gebe kalabiliyor. Tüp bebek tedavilerinde tüp bebek doktorları %15 ‘lik gebe kalamayan bu kesimle uğraşmaktadırlar. Dünyanın bugün en gelişmiş tüp bebek merkezlerinde bile tek uygulama başına başarı oranı  % 40-45 arası değişmektedir. Tabi bu tek başına yeterli bir rakam değildir çünkü tedaviyi etkileyen başka faktörler mevcuttur.

Özellikle tüp bebek uygulamalarında başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?

Başarısız tüp bebek denemeleriBurada en önemli rolü kadın yaşı alıyor. Kadın yaşı: Kadının yaşının FSH , AMH ve ultrasonda folikül sayısıyla çok bağlantısı vardır. Eğer kadının yaşı 38 ‘in üzerinde ise AMH dediğimiz Anti Müllerian Hormon testi yapılarak overyan alt yapıyı yani overyan rezervini   belirlenmelidir. AMH testi eğer 1 ‘in altında ise gebelik şansı çok azalmış demektir.

FSH hormonu:  19 ‘un üzerinde ise hemen hemen gebelik şansı hiç yok anlamında değerlendirilmektedir. Ultrasonda foliküllerinin sayısı 5’in altında ise maalesef yumurta sayısı azlığı demektir. Bu durumda başarıyı çok olumsuz yönde etkilemektedir.Tüp bebek tedavilerin de yumurtlamayı ve sağlıklı yumurta elde etmek için yapılan tedavi protokolleri de başarı şansını etkilemektedir. Burada doktorun tecrübesi ve bilgi birikimi öne çıkmaktadır.  Bunun dışında spermin sayısı: 0 sperm , 5 milyona yakın sperm , DNA kırıklarının mevcudiyeti , morfoloji dediğimiz yapısı ve hareketleri de tüp bebek başarısında sonucu olumlu veya olumsuz etkiliyor.
Ayrıca yumurtanın döllenmesi ,   döllenmiş yumurtanın bölünmesi bölünmüş embriyonun rahim içine konulduğu zaman tutunması buda başarıyı olumlu veya olumsuz etkiliyor. Tabi bunların dışında en önemli faktör embriyonun genetik yapısıdır. Eğer sağlıklı bir embriyo ise tutunma şansı çok iyi oluyor ama genetik yapısında bozukluk var ise maalesef tutunma şansı 0 ‘ a yakın oluyor anlamına gelir.

Tüp bebek merkezinin 2 başarısız tüp bebek uygulaması olan hastayla karşılaştıkları zaman izleyecekleri yollar şunlardır.

Öncelikle embriyonun kalitesine bakılmalıdır. Eğer hastaya sağlıklı bölünmüş 3.günde 8 veya 5.günde blast denilen embriyo tüp bebek tedavilerinde transfer edilmesine rağmen gebe kalamıyor ise preimplantasyon denilen genetik tanı uygulanmalıdır.
Rahim içerisine ışıkla bakılmalıdır. Yani Histeroskopi işlemi yapılmalıdır.
IMSI dediğimiz spermi büyükme yöntemini kullanarak canlı spermi daha iyi  elde etmek için kullanılabilir.Eğer embriyo kalitesi kötü ise yumurtlama protokollerini bir daha gözden geçirip  endometrial co kültür dediğimiz suni rahim yöntemi uygulanmalıdır.

 

Bu yazı 807 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak