Azospermi Nedir ? Azospermi Tedavisi

Paylaş
 

Azospermi menide sperm yokluğu olduğunda kullanılan bir terimdir.Menide hiç sperm bulunmaması anlamına gelen azospermi tüm erkeklerin %1′inde, Tüp bebek tedavisi için başvuran hastaların %10 – 15′inde görülür.Sadece  tek bir semen analizi ile teşhis koymak yanlıştır.Dünya Sağlık örgütü en az bir ay arayla  iki meni örneğinde santrifüj sonrası çökeltinin mikroskopik incelemesi yapılmadan azospermi tanısı koyulamayacağını belirtmiştir.

kizilay_ivmAzospermi Nasıl Teşhis Edilir?

 • Fiziksel Muayene

 • Fizik muayenede vas deferens isimli toplayıcı kanalların varlığı kontrol edilmelidir. Doğuştan iki taraflı vas deferens yokluğu olan hastalarda bu duruma doğumsal böbrek kusurları eşlik edebileceği için ultrasonografi ile böbrekler kontrol edilmelidir. Bunun yanında vas deferens yokluğu olan erkeklerin üçte ikisinde kistik fibroz hastalığına neden olabilecek bir gen kusuru vardır (CFTR mutasyonu)
 • Azospermi teşhisi koyarken dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise testislerin büyüklüğüdür. Eğer testisler normalden küçük (atrofik) ise sorunun kaynağı başlangıçta yapılan hormonal testler ile belirlenebilir. Atrofik testislere yüksek FSH ve normal ya da düşük testosteron düzeyi eşlik ediyorsa sorun aslen testislerdedir. Primer testis yetmezliği olarak adlandırılan bu duruma kromozom kusurları eşlik edebileceği için genetik inceleme önerilmelidir.
 • Hormonal Değerlendirme

 • Azoospermik erkeklerin genel fizik muayenelerinden sonra genellikle FSH ve total testosteron seviyelerinin kanda ölçümü istenir. Ancak bazı özel durumlarda (jinekomasti, Total Testosteronun düşük çıkması) prolaktin ve LH da bakılabilir. NOA durumunda kanda FSH düzeyi yükselmiştir. Sperm yapımı ne kadar bozulmuşsa FSH değerinin o kadar yükseldiği düşünülür. Geçmiş yıllarda FSH nın normal değerinin 2-3 katı kadar yükselmesinin o kişide hiç sperm bulunmayacağının bir göstergesi olabileceği öne sürülmüştür. Ancak biz günümüzde biliyoruz ki yeni ameliyat teknikleri ile FSH nın değeri ne kadar yüksek olursa olsun sperm bulma imkanı vardır.
 • Genetik Test: Bu, aktif bir araştırma alanıdır. Bu noktada tüm erkeklerin kromozom sayısının ölçülmesi ve genetik materyalin blokları bakarak, temel genetik test almak tavsiye edilir. Kistik fibrozis neden olabilir genler için Tarama bazen önerilmektedir.
 • Testis Biyopsisi

  Bir primer testis sorunu şüphesi varsa sonunda, bir testis biyopsisi gerçekleştirebilirsiniz. Biyopsi sadece laboratuar / mikroskopik inceleme için gerçek doku elde anlamına gelir. Bu, deri yoluyla, ya da bir kesi ile bir iğne kullanılarak yapılabilir.

                 Sonuc;Semen analizi yaptıran ve sonucunda 0 sperm gören hasta hemen umutsuzluluğa kapılmamalıdır.Azosperm teşhisi konan hastanın hiç sperm üretmediği yada hiçbir zaman cocuğu olmayacağı anlamına gelmez.Azospermi tanısı koymak karmaşık bir süreçtir.Düzeltilebilir nedenleri bulunabilir.Hiç spermi olmayan hastaların günümüzde deneyebilecekleri tüp bebekte[M.TESE ] yöntemi mevcuttur.

Bu yazı 839 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. Cemil dedi ki:

  6,5 yıllık evliyim 5,5yasinda bir öglum var.Test yaptırmamış gerekti,sonucu aldım ve Azospermi çıktı.Bu durumun hikayesi eskimidir,sonradan Azospermi olusabilirmi.Hikâye eskiye dayaniyor ise çocuğum olurmu

Bir yorum bırak