Azalmış Yumurtalık (Over) Rezervi

Paylaş
 

Azalmış yumurtalık rezervi değimi (Diminished ovarian reserve DOR)her iki yumurtalıkta antral folikül sayımında 8-9 sayısı ve altınındaki rakamlarının bulunmasını ifade eder.5 ve 5’in altındaki sayılarda ise yetersiz yumurtalık rezervinden bahsedilmektedir(Poor ovarian reservePOR). ABD de yapılan ve 180 bin tüpbebek denemesi yapan hasta üzerinde yapılan bir çalışmada DOR teşhisi konulan hastalarda deneme başına canlı doğum oranı %18 iken POR tanısı alan hastada ise maalesef bu oran % 4 olarak tesbit edilmiştir.FSH hormonunu ve AMH testi ile kıyaslandığında antral folikül sayımı tüpbebek başarısını tahmin etme açısından daha başarılıdır.
Antral foliküller azalmaya başladığında yumurtalıkların hacmi de azalmakta ve yumurtalıkların küçüldükleri izlenmektedir.
Yumurta rezervi ile ilgili olarak alınabilecek tedbirler mutlaka vardır.Ancak azaldıktan sonra hele hele 5 antral folikülün altına düşüldüğünde sorunu çözmek çok zordur.Ailesinde erken yaşta menopoza giren kadınların yumurtalarını dondurmaları ciddi bir önlem olacaktır.
Yine uzman kişilerce yapılacak antral folikül sayımı kişilere tedbir almaları için fikir verebilecektir.

yumurta rezervi
yumurta rezervi nasil arttirilir
yumurta rezervi azlığı ve tüp bebek
yumurta rezervi ve kalitesi
yumurta rezervi ne demek
yumurta rezervini artırıcı kürler
yumurta rezervi fsh
Kaynak : http://www.kibristupbebekmerkez.com/azalmis-yumurtalik-over-rezervi/

Dr. Halil İbrahim Tekin

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi

Bu yazı 336 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak