Aşılama mı tüp bebek mi?

Aşılama mı tüp bebek mi
Paylaş
 

Aşılama mı tüp bebek mi?

Aşılama mı tüp bebek mi

Aşılama yöntemi mi yoksa Tüp bebek tedavisi mi?Günümüzde bazı rahatsızlıklar nedeni ile birçok çift bebek hasreti çekmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen ancak normal yollarla bebek sahibi olamıyor. Bebek hasreti çeken bu çiftlerin bir kısmı tüp bebek tedavisi sayesinde bebek sahibi olabiliyor. Bir kısmı da aşılama yöntemi sayesinde bebek özlemlerini sonlandır maktadır.

Bu durumda olan çiftlerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de bu tüp bebek tedavisi mi yaptırmalıyız? Yoksa aşılama mı yaptırmalıyız? Sorusu ya da merak edilen diğer bir soruda hangi yöntem daha başarılıdır?

Bebek sahibi olmak isteyen ve bunun hasretini çeken çiftlerin bir kısmı aşılama yöntemi ile bebek sahibi oluyor bir kısmı da tüp bebek tedavisi sayesinde bebeklerine kavuşmaktadırlar.

Çocuk hasreti çeken çiftlerin en çok sorduğu sorulardan olan tüp bebek tedavisi mi daha iyi yoksa aşılama yöntemi mi sorusuna uzmanlardan aldığımız bilgiler doğrultusunda cevap vereceğiz. Sizin için uzmanlara sorduğumuz sorunuz ve aldığımız cevabı şu şekilde yanıtlayabiliriz.

Aşılama ya da tüp bebek

1 yıllık korunmasız ilişkiye rağmen çiftler çocuk sahibi olamamış ise aşılama ya da tüp bebek tedavisi denemeleri gerekmektedir. Yapılan testler sonucunda çiftlerin ikisinde de herhangi bir probleme rastlanılmamış, ancak yine de buna rağmen çift bebek sahibi olamamış ise, sebebi bilinmeyen kısırlık söz konusudur. Böyle durumlarda çiftlere tüp bebek tedavisinden önce birkaç kez aşılama yöntemi uygulanır. Eğer ki aşılama tedavisinden sonra çiftler pozitif sonuçlar alamaz ise o zamanda hekimler çiftlere tüp bebek tedavisini denemeleri yönünde bilgi verirler. Tüp bebek tedavisi aşılamaya göre daha kapsamlı bir tedavidir. Ancak çiftler isterlerse aşılama yaptırmadan da direk olarak tüp bebek tedavisi ile başlayabilirler.

Çiftlerin merak ettiği diğer bir soru da; Tüp bebek tedavisinin daha başarılı olduğu yoksa aşılama yönteminin mi daha başarılı olduğu. Bunu size daha iyi açıklamak için 2010 senesinde yapılmış olan bir araştırmadan yola çıkalım. Yapılan bu araştırmada çocuk sahibi olmak isteyen bir grup kadına önce 3 kez aşılama yöntemi uygulanmış alınan olumsuz neticenin ardından da çiftler için tüp bebek uygulamasına geçilmiştir. Diğer bir grup kadına da aşılama tedavisi yapılmadan direkt tüp bebek tedavisine başlanılmıştır. Bu iki deney sonucunda alınan sonuçlara göre doğrudan tüp bebek tedavisi uygulanan çiftlerde hem başarı oranının daha yüksek, hem de maliyetinin diğerine göre daha az olduğu görülmüştür.

Bu yazı 166 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak