AMH Testi Nedir? Ne Zaman Yapılır? AMH Değerleri

Paylaş
 

AMH Anti-Müllerian Hormon ‘nun kısaltılmışıdır.
AMH over folikülleri tarafından doğrudan üretilir. AMH düzeyleri yumurtalıklarda antral folikül sayısı ile ilişkilidir. AMH seviyesi düşük olan kadınlarda antral folikül sayısında azalma var anlamına gelmektedir.
AMH seviyesi adet döngüsüne göre değişiklik göstermez adet döngüsünün herhangibir zamanında yapılabilir.Tek bir ölçüm yeterli olacaktır.

38 yaşın altındaki normal yumurta sayısına sahip bir kadında adetin 3. gününde yapılan test sonucunda AMH değerleri 2.0-6.8 ng/ml dir , AMH seviyesi PCOS ‘lu hastalarda yüksek seviyede bulunur.

Fertilite Potansiyeli (Fertilite : Doğurganlık) AMH düzeyleri ng / mL
Optimal Fertilite 4.0 – 6.8
Yeterli Fertilite 2.2 – 4.0
Düşük fertilite 0.3 – 2.2
Çok düşük Fertilite 0.0 – 0.3
Yüksek düzey (Aşırı uyarılma riski) > 6.8

AMH kadının doğurganlığını ve tedaviye vereceği yanıtı belirlemede kullanılabilir. AMH düzeyleri yumurtalıktaki yumurta sayısıyla bağlantılıdır ,düşük AMH seviyesi olan bir kadın büyük ihtimalle tedaviye kötü yanıt verecektir. Ayrıca düşük AMH düzeyleri azalmış yumurtalık reservi hakkında da bilgi verecektir. PCOS olan kadınlarda artmış yumurta hücreleri ile AMH arasında ilişki vardır PCO’ li kadınlarda AMH değerleri 6.8 ng/ml bulunmuştur , bu değer polikistik over tanısı konmasında ve tedavi sırasında gelişebilecek aşırı uyarılma (OHSS) tehlikesini önceden bildirecektir.

FSH karşı AMH Testinin Avantajları
FSH yumurtalık rezervi hakkında önemli ipucu verirdi Ancak, FSH düzeyi AMH seviyesi kadar güvenilir değildir.
FSH düzeyi adet döngüsüne tarihine göre değişir bu değişimin nedeni östradiol seviyesine bağlıdır.FSH adet döngüsüne göre değiştiği için her zaman güvenilir değildir.
AMH seviyesi yumurtalık rezervi için çok daha iyi bir belirteçtir.AMH adet döngüsüne göre değişmez daha hızlıdır ve önemlisi siklusun herhangibir gününde ölçülebİlir.Tüp bebek [İnfertilite] tedavilerinde yumurtalık rezervini kontrol etmek için FSH testine göre AMH kullanılmasının nedeni budur.
Son olarak AMH testi sayesinde doğurganlığını ertelemek yada kontrol altına almak isteyenler içinde yararlı olan bir testir .

Bu yazı 1060 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Nesrin dedi ki:

    Merhaba 28 yaşındayım amh değerim 0.33 çıktı . Fsh 7.19 LH 1.92 estrodiol 36 evli değilim.buna degerlere göre menopoza girme sürem ne olur yada nasıl bîr tedavi uygulanmalıdır.saygılar..

Bir yorum bırak