Ağzımızdaki Yaraların Tedavisi

Paylaş
 

Aft ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında dil üzerinde yumuşak damakta farenkste diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrilmiş oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır.Toplumun %18-20 az ya da çok aft sorunu ile karşılaşmaktadır. Bayanlarda buna daha sıklıkla rastlanır. Aft genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmesi de mümkündür. Aftın oluşum nedenini belirlemek için çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Ancak aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör saptanmasına karşın oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir.Bu nedenle aft oluşumunu hızlandıran ve iyileşmesini geciktiren faktörlerden bahsetmek mümkündür.

Aft oluşumunda hangi faktörler önemlidir?

* STRES

Günümüzde migren yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en önemli ve en büyük sebeplerinden birisidir.
Hanımlarda premenstural gerginlik(adet öncesi dönem) de aft oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir.

* YİYECEKLER

Turunçgiller sirke turşu patates cipsi tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında görülmektedir.Bunların yanı sıra bazı bünyeler için alerjik olabilen kara buğday çavdar arpa çikolata fındık kabuklu deniz hayvanları soya domates bazı patlıcan elma incir peynir gibi yiyeceklerde aft oluşumunu hızlandırırlar.

* TRAVMA

Yanak dil dudak ısırma sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan proaaalerin neden olduğu vuruklar aft için uygun zeminin oluşmasına yardımcı olan faktörlerdir.

* DİŞ MACUNU

Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan “sodyum lauryl sulhate” ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasal maddedir.SLS bu özelliği ile aft oluşumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir.
Özellikle aft sorunu olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren diş macunları üretilmektedir. (Tom’s of Maine Natural Toothpaste Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste.)

* SİSTEMİK HASTALIKLAR

Behçet Hastalığı: Genital ülser konjuktivit retinit lokositoz gibi birçok sistemik belirtiler yanında ağız içerisinde oluşan tekrarlayıcı aftlarla kendini gösteren bir hastalıktır.
Birçok malign ve otoümmin hastalıklarla birlikte de tekrarlayıcı aftlar görülebilmektedir.

* DİĞER NEDENLER

B12 vitamini ve demir eksikliği sigara içme tütün çiğneme gibi alışkanlıkların de aft oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir.

Bu yazı 690 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM