Adet gecikmesi neden olur?

Paylaş
 

Ergenlik döneminden bu yana bayanlar adet görmeye başlarlar ve gittikçe kanamalar sıklık kazanır. Aylık kanamalar yumurtalıklarda yükselen yumurtanın çalışmasına bağlıdır. Çoğunlukla 28 gün içerisinde bir adet kanamaları olabilir . Bu düzen; hastalıklar, kilo değişimi, mevsim değişimi, baskı ve öbür pekçok etken aracılığıyla etkilenir ve adet zamanları değişebilir. Senede bir-iki kez adet düzensizliği olabilmektedir . Fakat adet kanaması gecikmesi senede bir-iki defadan ek olarak sık sık meydana geliyorsa , başka bir deyişle seyrek adet kanaması görülüyor veya uzunca müddetli kanama görülmüyorsa gereken incelemeler inşa edilerek vaziyetin açıklığa kavuşturulması ve iyileştirme edilmesi bayanların genel sıhhati tarafından çok mühimdir .
Kadınlarda adet mahaline periyot, döngü, menses, regl, mens, siklus, benzeri tıbbi terimler kullanılır. Milletçe aralarında ise adetler ay durumu , rengarenk olmak, hastalanmak benzeri sözlerle tanımlanır.

Kadınlarda normal adet dönemi; 21 ile 35 günler aralarında ve aşağı yukarı 28 gün içerisinde bir olmakta, 2-7 gün sürmekte ve tahmini 20-60 mililitre kanama olmaktadır. Yedi günden uzunca , 80 ml’den pek kan kaybı durumda olan , 21 günden kısa aralıklarla veya 35 günden ek olarak uzunca aralıklarla kanama olduğunda nedenlerinin araştırılması lazımdır .

Normal adet düzeninde sorunlar ortaya çıktığında; sık sık adet görme (20 günden kısa sürelerde), seyrek adet görme ( 35 günden uzun: 2-3 ayda bir. adet dışı dönemlerde kanamalar), pek miktarda adet görülmesi, kanama müddetinin uzaması, miktarının çok pek olması, 8-10 gün aynı ritimde devam etmesi, gün içerisinde 6-12 ped kullanılması benzeri belirtiler belirir . adet miktarının az olması doğum muayene hapı vb ilaç kullanan bayanlarda , bir takım özel hormonlu rahim (döl yatağı) içi otomobil kullananlarda normaldir.

Adetlerin 35 günden ek olarak uzunca zamanda görülmesine “oligomenore”; adet görememeye veya en az altı ay adet olmamasına ise “amenore” denilir. Belli dönemler dışarısında bu belirtiler normal olarak onay edilmez. Ergenlik öncesinde, gebelik , emzirme ve menopoz dönemlerinde adet olunmamasına ” fiziksel amenore” denilir ve normaldir.

Eğer bir çocuk kız 15-16 yaşına gelmiş ve halen adet görememişse, kesinlikle nedenleri araştırılmalıdır.

adet gecikmesi,
adet gecikmesi neden olur,
adet gecikmesine ne iyi gelir,
adet gecikmesi hesaplama,
adet gecikmesine çözüm,
adet gecikmesi stres,
adet gecikmesinden önceki gebelik belirtileri,
adet gecikmesi gebelik testi,
adet gecikmeleri nedenleri,
adet gecikmeleri,
adet gecikmelerine bitkisel çözüm,
adet gecikmeleri kaç güne kadar normal,
adet gecikmelerinde ne yapılır,
adet gecikmelerinde bitkisel çözüm,
adet gecikmeleri sebepleri

Bu yazı 361 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak